Regulamin

Historia

Ludowego Klubu Sportowego

"Słomniczanka" Słomniki

II - Okres niemieckiej okupacji

Wokoło szalała wojenna pożoga, jednak zawodnicy i działacze nie zlękli się i w tajemnicy przed wrogiem rozgrywali nadal mecze piłkarskie. Z biegiem czasu drużyna skon­solidowała się. Pozyskano nowych zawodników i znów Słomniki dawały znać o sobie. Z narażeniem nieraz życia rozgrywano potajemnie mecze na łąkach niedźwiedzkich, którym przyglądała się tyko garstka najwierniejszych sympatyków. Prezesem Klubu został Kolega Braun, który w wa­runkach konspiracyjnych zaczął zbierać datki na zakup sprzętu sporto­wego, organizował wyjazdy drużyny do sąsiednich miasteczek, sprowadzał obce drużyny do Słomnik, czyli jednym słowem prowadził zorganizowaną choć konspiracyjną działalność sportową. Za zebrane składki zatrudniono instruktora Kolegę Szeligę z Krakowa. Częstymi gośćmi w Słomnikach były drużyny krakowskie takie jak: Wisła, Cracovia, Garbarnia a nawet polska drużyna ze Śląska KS Orzeł Gliwice. Krakowskie drużyny chętnie przyjeżdżały do Słomnik, gdyż miały w naszej drużynie godnego partnera i swobodę działania, gdyż okupant w Krakowie nie zezwalał rozgrywania spotkań piłkarskich. Słomniki stały się więc w okresie okupacji "me­kką" drużyn piłkarskich. Tutejsze władze okupacyjne nieraz przez pal­ce patrzyły na działalność KS "Słomniczanka" bo Zarząd potrafił łapówkami zamydlić oczy okupantowi. Rozgrywano również mecze z drużynami Wermachtu, które stacjonowały w Słomnikach i okolicy. Komendant miasta Słomniki niejaki Mosser zezwalał na takie spotkania, a mieszkańcy mogli oglądać wybitnych piłkarzy takich jak: bramkarz Staszek, który grał w niemiec­kiej lidze oraz słynny Hans który występował na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 r. w Berlinie. Z biegiem czasu nasz Klub stał się również organizacją konspiracyjną., która miała za zadanie nie tylko grać w piłkę, ale również przeprowadzać akcje dywersyjno—sabotażowe.

Do drużyny oprócz 2-ch zawodników z Wermachtu przybyli również bar­dzo dobrzy piłkarze jak: Mączka J. z KS Granat Radom, Bracia Beliczyńscy z AKS Niwka, Bolesław Szubert z KS Olsza oraz Józef Mamoń zwany popularnie "motorkiem", bracia Zegarkowscy z KS Dąbskiego, którzy zostali przez okupanta w roku 1941 rozstrzelani na Dąbiu. Z miejscowych zawodników należy wymienić braci Ciałowiczów J. St., Mazurkiewicz Józef, Ciesielski Wincenty, Kozłowski Ryszard, Mochalski Edward, Brykalski Włodzimierz, Filipowicz Józef, Janicki Paweł, Bratek Wiesław, J. S. i Władysław Jędrychowscy, Baradziej Zbigniew, Smiłkowski Zbigniew i Szubert Bolesław. W Zarządzie pracowali do­świadczeni działacze jak: Kantorowicz Piotr, Braun Jan, Rutkowski Franciszek, Kowalski Wiesław, Mulewicz Maksymilian, Kura Zygmunt, , Kaliszka Stefan, Rutkowski Feliks, Zygmuntowicz Piotr, Mulewicz Stanisław, Król Zdzisław, Sędzia Lech, Ciałowicz Józef, Mrożkiewicz Jan. W okresie okupacji Słomniki miały bardzo mocną drużynę, która w tym okresie przebrała tylko 3 mecze a to: z KS Cracovia. 1:3. Cracovia wystąpiła w swym najsilniejszym składzie z Bobulą, Rybic­kim, Różankowskimi, Gędłkiem, Szeligą. Z Garbarnią, która wystąpiła z Nowakiem, Parpanem Leopoldem, Felusiem, Kiedrajem 2:4 i 0:1 . Kilka meczy rozegrała Słomniczanka z Wisłą remisując 2:2, Sędziszowem 5:5, KS Nadwiślan KS Groble. W Nadwiślanie występowali tacy zawodnicy jak: Kohut Józef, Wapienniczy i Cholewa, zaś w KS Groble Trojan, Baran, Nastoborski, Kaleta i słynny wówczas bramkarz Gołębiowski.

A oto kilka wyników jakie uzyskała drużyna ze Słomnik w okresie okupacji:

- Słomniczanka - Wolbrom 3:0

- Słomniczanka - Zwierzyniecki 4:1 i 3:1

- Słomniczanka - Krowodrza 3:1 i 4:0

- Słomniczanka - Łobzowianka 4:2 i 5:1

- Słomniczanka - Korona 3:1 i 3:0

- Słomniczanka - Kazimierza W. 1:0 i 4:1

- Słomniczanka - Skała 4:2 i 5:0

- Słomniczanka - Proszowice 6:2

- Słomniczanka - Miechów 5:1

- Słomniczanka - Pilica 7:0

- Słomniczanka - Koszyce 2:0 i 2:1

- Słomniczanka - Nowe Brzesko 5:1 i 3:0

- Słomniczanka - Juvenia 1:0

- Słomniczanka - Skalbmierz 5:1

Sprzętu drużynie nie brakowało, bo oto dbał oddany klubowi Kierownik drużyny Kolega Braun, na codzień kierownik sklepu obuwniczego. Atmosfera panowała dobra i Klub rozwijał się prawidłowo. Ponieważ piłka nożna była bardzo po­pularna w Słomnikach zaczęły powstawać nowe drużyny takie jak: Klub Sportowy Stowarzyszenie (Narodowcy) i KS „P.W.”.

W drużynie KS Stowarzyszenie występowali tacy zawodnicy jak: Józef i Władysław Janikowie, Stanisław Węgrzynowicz, bracia Ciszewscy i inni. W KS PW występowali Teofil Siudmak, Stefan Ciałowicz, Mieczysław Kołacz, L. Wojciechowski, bracia Stankiewiczowie i inni.

Rywalizacja drużyn słomnickich polegała na tym, że często rozgrywano mecze na pieniądze. Która drużyna strzeliła bramkę uzyskiwała od przeciwnika 2 złote, które szły na zakup sprzętu sportowego.

Drużyny dzielnicowe były zapleczem Klubu „Słomniczanka”.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości